Jakie błędy najczęściej popełniają Polacy, którzy chcą nauczyć się języka norweskiego?
Często ludzie próbują nauczyć się języka od swoich przyjaciół czy osób znajomych, które umieją coś niecoś po norwesku. Wówczas działa tak nazywana zasada “głuchego telefonu” i Polacy zaczynają mówić niepoprawnie, zniekształcając wymowę, nie wspominając o szyku wyrazów w zdaniu.
Zdecydowana większość Polaków, którzy zamieszkali w Norwegii prędzej czy później zmierzy się z barierą językową. I chociaż w tym kraju prawie wszędzie można mówić po angielsku, obcokrajowcy chcą mówić w tym języku, w którym mówi ludność danego kraju. Ponadto niektórzy emigranci przyjeżdżają do Norwegii z brakiem lub z bardzo słabą znajomością języka angielskiego, dlatego język norweski jest dla nich nie zaletą, ale koniecznością.
Często pracuje się z osobami innej narodowości np. ze Szwedami, Rosjanami itp., dlatego codzienny język staje się mieszanką różnych języków i wówczas trudno jest nauczyć się poprawnego języka norweskiego.
Jeżeli chcesz coś wyjaśnić, pytaj tego, kto naprawdę dobrze zna język albo jeszcze lepiej, dla kogo język norweski jest językiem ojczystym. Słuchaj jak najczęściej norweskiego radia, oglądaj norweską telewizję.
Najważniejsze – nie bój się obcować i jak najwięcej rozmawiaj po norwesku :).