Nauka języka norweskiego z filmów

norweskiego z filmów

Jeśli naukę języka norweskiego z podręcznika uważasz za zajęcie nudne, najlepszym rozwiązaniem będzie nauka języka obcego przez oglądanie filmów. Oto kilka powodów, dlaczego nauka języka norweskiego z filmów jest naprawdę skuteczna:


1. Uczymy się zwrotów używanych na co dzień, zamiast uczyć się języka podręcznikowego


Język podręcznikowy często jest daleki od języka potocznego, używanego na co dzień. Na lekcjach języka norweskiego uczymy się poprawnego języka, jednak w obcowaniu z żywymi ludźmi rzadko go usłyszymy. Z drugiej strony, język norweski, który słyszymy w filmach jest bardzo naturalny i zbliżony do sposobu rozmawiania oraz slangu samych Norwegów.


2. Nowe słówka łączymy z kontekstem


Ucząc się języków obcych tradycyjnie uczymy się ich na pamięć według spisu, czasem sami robimy słowniczki. Nie jest to skuteczne, gdyż w ten sposób wyuczone przez nas słówka są wyrwane z kontekstu, nie kojarzą się nam z niczym, dlatego nie możemy ich zapamiętać na długo. Tworząc słowniczki, zapamiętujemy znaczenia nowych słówek, ale nie wiemy, jak te słowa są używane. Jeśli lubicie filmy kryminalne, po obejrzeniu dziesięciu ar dwudziestu takich filmów nauczycie się słów, związanych z przestępstwami lub pracą detektywa.


3. Słyszymy wymowę słów lub zwrotów


Oczywiście, tylko 30 procent informacji przekazujemy słowami. Pozostałe 70 proc. to to, jak wypowiadamy te słowa – mimika twarzy, ton głosu. Przecież jednakowo zapisane słowa można przeczytać na zupełnie różne sposoby.


Porady, jak uczyć się języka norweskiego z filmów


1. Wybierzcie ciekawy film. To oczywiste, jeśli wybierzecie nudny film, zaczniecie się nudzić, z trudem skupicie się i raczej nie będziecie w stanie niczego się nauczyć. Aby wybrać naprawdę dobry film, możecie sprawdzić jego ranking w międzynarodowej bazie filmów IMDB lub na portalu internetowym „Rotten Tomatoes“.


2. Wybierzcie film, który odpowiada waszemu poziomowi znajomości języka. Na początku nauki języka obcego polecamy oglądanie filmów animowanych. W telewizji norweskiej filmy animowane dla dzieci są dubbingowane na język norweski. Zazwyczaj są one ładne i łatwe do zrozumienia. W takich filmikach używa się prostego języka, a wymowa jest bardziej wyraźna. Jeszcze bardziej ułatwicie sobie zadanie, jeśli wybierzecie filmiki, które już oglądaliście i znacie ich fabułę.


3. Oglądajcie filmy z napisami i korzystajcie ze słownika. Po usłyszeniu nowego słowa, które was zainteresowało, koniecznie znajdźcie jego znaczenie w słowniku. Jeśli przyłożycie wysiłek, by wyjaśnić znaczenie wyrazu, zapamiętacie go na dłużej.


4. Powtarzajcie krótkie zwroty. Oglądając filmy norweskie, możecie usłyszeć krótkie zwroty, używane na co dzień. Są używane bardzo często i dzięki nim rozmowa wydaje się być bardziej żywa.


5. Oglądanie filmu po raz drugi. Jeśli macie możliwość oglądać ten sam norweski film po raz kolejny, za drugim razem ukryjcie napisy i postarajcie się zrozumieć sens wcześniej słyszanych dialogów i historii.


MojNorweski.pl – najlepsze miejsce do samodzielnej nauki!