Święta Wielkanocne w Norwegii: od malowania jajek do czytania historii kryminalnych
Wielkanoc w Norwegii to nie tylko święto religijne. Święta te wiążą się również z jednymi z najważniejszych wakacji w roku, zrzeszających całą rodzinę oraz oznaczających początek wiosny. Święta Wielkanocne łączą w sobie wiele tradycji: od malowania jajek do... czytania historii kryminalnych.
W te święta można się też najeść – Wielkanoc trudno wyobrazić bez świątecznego obiadu z rodziną i przyjaciółmi. Na świątecznym stole można znaleźć i wielkanocne piwo (warto dodać, iż istnieje również piwo bożonarodzeniowe czy letnie). Domy ozdabiane są pisankami i kwitnącymi narcyzami. Zjada się sporo ugotowanych na twardo jaj kurzych – podczas Świąt Wielkanocnych każdy Norweg zjada średnio około 7 jajek.
Wielkanoc w górach i centrach handlowych
Jak zwykle podczas tego typu świąt, w okresie wielkanocnym znacznie więcej osób udaje się do kościoła, ale tu Norwegia nie różni się zbytnio od innych państw europejskich. Jednak tradycyjne obchodzenie Świąt Wielkanocnych jest tu inne – Norwegowie często udają się w góry i witają wiosnę jeżdżąc na nartach, ciesząc się słońcem, jedząc pomarańcze i batoniki czekoladowe Kvikk Lunsj, popijając oranżadę Solo. A propos, Kvikk Lunsj i Solo są niemal symbolami Norwegii – chociaż w smaku przypominają popularniejsze w Europie KitKat i Fanta, te produkty wywalczyły ważne miejsce w norweskiej tradycji obchodzenia świąt. Każdy Norweg podczas Wielkanocy zjada średnio 4 batoniki Kvikk Lunsj. Niestety, tradycja wyjazdu w góry ostatnio zanika, gdyż sporo Norwegów wykorzystuje wakacje, by udać się do Szwecji na tańsze zakupy.
Påskekrim
Ciekawostką jest fakt, że nieodłączną częścią Świąt Wielkanocnych w Norwegii są historie kryminalne. Zazwyczaj przed świętami wydaje się sporo nowych kryminałów. Nie jest do końca pewne, jak zrodziła się ta tradycja, jednak wygląda na to, że wszystko zaczęło się w roku 1923, kiedy to jedno z wydawnictw Norweskich wpadło na pomysł kampanii reklamowej nowo wydanej historii kryminalnej, na pierwszej stronie dziennika publikując reklamę, która głosiła „Pociąg do Bergen obrabowany nocą”. Po roku wydawnictwo znów zdecydowało się na wydanie kryminału. Powolutku kryminały stały się nieodłączną częścią tradycji wielkanocnych.
Kalendarz Świąt Wielkanocnych
Niedziela Palmowa jest początkiem Świąt Wielkanocnych. Ten dzień często bywa uczczony krótką wycieczką po okolicy czy wypadem do kina, gdyż już są wyświetlane premiery filmów wielkanocnych. Poniedziałek, wtorek i środa po Niedzieli Palmowej u niektórych są dniami pracy, chociaż wszyscy uczniowie już mają wakacje. Chociaż nie wszyscy Norwegowie zgodzą się, że obchody Wielkanocy rozpoczynają się od Niedzieli Palmowej, Wielki Czwartek jest ogólnie uznawany za początek Świąt. W Wielki Piątek w telewizji nie są transmitowane reklamy komercyjne – zamiast ich można obejrzeć reklamy socjalne, są zbierane datki.
Wielka Sobota zazwyczaj jest obchodzona jak każdy inny dzień wolny od pracy i nauki, poza tym, większość sklepów w sobotę wraca do pracy. W Wielką Sobotę dzieci otrzymują w prezencie czekoladowe jajka wielkanocne.
Niedziela – najważniejszy dzień Świąt Wielkanocnych, rozpoczyna się obfitym śniadaniem, podczas którego nie może zabraknąć jajek. W niedzielę zajączek wielkanocny chowa jajka, które dzieci później powinny odszukać.
A po Wielkanocny wkrótce przychodzi inne święto – 17 maja jest Dniem Konstytucji Norwegii.
God påske!