Jak skutecznie uczyć się języka norweskiego?
Strategie nauki języka norweskiego
W języku norweskim istnieją dwa standardy języka pisanego – „Nynorsk“ (nowy, współczesny język norweski) i „Bokmål“ (język książkowy) – oraz niezliczona ilość dialektów. Na pierwszy rzut oka może to wydawać się nieco skomplikowane, ale w rzeczywistości język norweski nie jest trudniejszy od innych języków europejskich. Jeśli znacie takie słowa, jak „ski“ czy „fjord“, to już zapowiada dobry początek nauki języka. Jeżeli chcielibyście jednak przyśpieszyć naukę, warto wypróbować różnorodnych praktycznych strategii nauki języka norweskiego.
Porady dla uczących się języka norweskiego
Jeśli uczycie się akurat nazw różnych przedmiotów, warto nakleić na nie nalepki z nazwami w języku norweskim. Za każdym razem, gdy widzicie taki przedmiot z nalepką, ułóżcie nowe zdanie z tym wyrazem. Wymawiajcie je głośno, na przykład „Jeg spiser ved bordet”, „Jeg pusser tennene mine med tannbørsten”. Nie ma się czym przejmować, nawet jeśli ze strony to może wyglądać nieco dziwnie, jest to przecież część procesu nauczania. Zapamiętajcie kilka wyrażeń, zamieńcie rzeczowniki i czasowniki innymi. To pozwoli na lepsze zapamiętanie struktury zdań.
Szersze słownictwo
Postarajcie się, by język norweski możliwie jak najczęściej „brał udział“ w wykonywanych przez Was codziennych czynnościach. Jeśli jest to możliwe, poproście, by przyjaciele i koledzy z pracy mówili do Was po norwesku lub przejmijcie inicjatywę w swoje ręce i sami zacznijcie rozmowę – oczywiście w języku norweskim. Już wkrótce wszyscy wokół zrozumieją, że poważnie zabraliście się za naukę i z miłą chęcią Wam pomogą. Oglądając norweską telewizję czy słuchając radia starajcie się usłyszeć, jakie czasowniki są używane i co oznaczają w danym kontekście. Uczcie się wyrazów, których używacie na co dzień, w pracy lub w czasie wolnym – w ten sposób łatwiej je zapamiętacie. Ucząc się nowych wyrazów, korzystajcie z technik mnemonicznych. Czytajcie gazety, napisane w języku „lettnorsk“, czyli w prostym stylu. Polecamy czytanie gazet „Klar Tale“ i „Utrop“. Udostępniają one możliwość słuchania materiałów audio oraz oglądania reportażów video. Miłośnikom kina polecamy oglądanie filmów norweskich z napisami po angielsku. Pozwoli to nie tylko szybciej uczyć się języka norweskiego, ale też poznać kulturę Norwegii, jej humor. Poza tym, polecamy słuchania radia po norwesku – nawet jeśli radio będzie służyło jako tło, to również przyśpieszy naukę języka.
Oficjalne testy sprawdzające znajomość języka
Jeśli chcecie, by Wasza znajomość języka norweskiego była sprawdzona i uznana oficjalnie, należy wykonać oficjalny test językowy. Wysoki poziom znajomości języka norweskiego jest weryfikowany przy pomocy dwóch testów – testu Bergen lub Trinn 3. Wykonanie tych testów jest wymagane od studentów, którzy pragną uczyć się w uniwersytetach Norwegii. Składają je również Ci pracownicy, którzy powinni udowodnić doskonałą znajomość języka norweskiego.