Wykorzystajcie swoją wyobraźnię i bez trudu nauczcie się nowych norweskich słówek!
W szkole pewnie nie nauczono was, jak należy się uczyć słówek w języku obcym. Nawet jeśli egzamin już macie za sobą, prawdopodobnie brakuje wam pewności siebie, by mówić w tym języku. Być może do dzisiaj w pamięci zachowaliście co nieco z lekcji języków obcych w szkole, jednak większa część tej informacji prawdopodobnie już się ulotniła.
Wykorzystajcie siłę swojej wyobraźni ucząc się języków. Zamiast uczyć się długo, beznadziejnie, w mękach, możecie to robić szybko, skutecznie i efektywnie.
Ucząc się języków obcych musimy zapamiętać dość sporo najważniejszych wyrazów, które wystarczyłyby nam podczas wakacji i podróży służbowych oraz podczas lekcji języka obcego. Na tym etapie, ucząc się wyrazów, których potrzebujemy w życiu codziennym, nasz zasób słowny rozwija się znacznie szybciej.
Niestety, większość z nas po prostu nie osiąga tego etapu. Postanawiamy, że nauka języka jest po prostu nie dla nas.
Podstawą poszerzania zasobu słownictwa jest wasza wyobraźnia. Wszystko, czego potrzebujecie, to stworzenie dla każdego wyrazu obrazka – dość obfitego w szczegóły, aby znalazło się w nim wszystko, co chcielibyście wiedzieć o danym wyrazie.
Słówka każdego z języków umieśćcie w oddzielnym miejscu w swoich myślach. Możecie wyobrazić na przykład budynek, który znacie.
Pierwszy krok – należy wyobrazić w tym miejscu konkretny wyraz. Na przykład, jeśli uczycie się akurat słowa „drzewo“ w innym języku, możecie wyobrazić to słowo w parku; słowo „drzwi“ może stać się drzwiami sklepowymi. Obrazek powinien mieć kilka szczegółów, aby łatwiej udało wam się go zapamiętać.
Chcielibyście nauczyć się języka norweskiego?
Kursy języka norweskiego do Państwa dyspozycji przez dwadzieścia cztery godziny na dobę!
Słówa, które się nie zmieniają
Już przed rozpoczęciem nauki nowego języka obcego znacie zadziwiająco wiele słówek, gdyż większość języków pochodzi od tego samego dawnego języka, na przykład łaciny, języka gaelickiego czy angielskiego. Za każdym razem, gdy natrafiacie na znajomy wyraz, wyobraźcie go w myślach, obserwujcie, jak staje się przejrzysty, przeźroczysty. Może jest ze szkła, może oglądacie go na ekranie aparatu rentgenowskiego. Gdy będziecie wracali do swego magazynu pamięci i natraficie na jeden z takich przejrzystych obrazów, będziecie pamiętali, że wyraz ten w innym języku jest wymawiany lub pisany tak samo.
Stwórz więzi słowne
Jeśli słowa nie wiążą się ze sobą w sposób oczywisty, powinniście tę więź stworzyć. Jak brzmi słowo w języku obcym? Jak wygląda? Szukajcie możliwych powiązań dla danego słowa lub skupcie się na tej części słowa, która wam się z czymś kojarzy. Później to skojarzenie będziecie mogli połączyć z pierwotnym obrazkiem, przechowywanym w odpowiedniej części ramki.
Na przykład, ząb w języku norweskim to „Ei en tann“. Wyobraźcie sobie na przykład tancerkę ze złotym zębem. Stwórzcie łatwe do zapamiętania skojarzenie: później, gdy pomyślicie o zębie, oczyma wyobraźni zobaczycie tancerkę i jej ząb – w ten sposób zapamiętacie norweski wyraz „tann“.
W niektórych językach są wyrazy, rodzaj których wskazujemy przy pomocy przedimków. Aby zapamiętać ich rodzaj, uzupełnijcie obrazek, w myślach dodając pewne szczegóły. Dla wszystkich wyrazów rodzaju męskiego możecie wybrać odpowiedni kolor lub zapach, kojarzący się wam z męskością; wszystkim wyrazom rodzaju żeńskiego możecie dobrać dźwięk lub inny szczegół, który z łatwością utknie w waszej pamięci. Szczegóły powinniście dobierać według własnego upodobania. Już wkrótce wypełnicie głowę obrazami, które powiedzą wam wszystko, co powinniście wiedzieć o tym lub innym słowie.
Test pamięci
A teraz zapraszamy do wypróbowania jak, wykorzystując swoją wyobraźnię, z łatwością możemy zapamiętać przeróżne rzeczy.
Wyobraźcie sobie, że niszczycie 15 rzeczy, przedstawionych na obrazku poniżej. U dołu znajduje się nieco inny obrazek z 15 rzeczami, wśród których jest 12 już widzianych przedmiotów i 3 nowe. Czy możecie znaleźć te, których nie zniszczyliście?
Jeśli macie związek z informacją, zapamiętanie jej staje się dziecinnie proste. Prawdopodobnie z łatwością wybraliście spośród przedstawionych na obrazku przedmiotów nowe, gdyż nie pamiętaliście, że korzystaliście z tych rzeczy.