Pierwsza lekcja

Fakty o języku, abecadło oraz zwroty powitalne.

lekcja jezyka norweskiego

Na początku - kilka ważniejszych faktów o państwie oraz języku norweskim. Zapoznamy się z kilkoma zwrotami powitalnymi, abecadłem i osobliwościami norweskiej fonetyki.

Materiał dźwiękowy   

Darmowa część lekcji - 5 minut. Cała lekcja - 34 minuty.


Pobierz materiał audio w formacie mp3

Materiał wideo   

video not available

Pliki do pobrania   

Kup lekcję i następnie będzie można ją pobrać.


Kup lekcje

Słownik   

#WordTranslation
1Bare  tylko
2Bra  dobrze
3Det går bra, takk.  Powodzi się dobrze, dziękuję.
4Det norske alfabetet  alfabet języka norweskiego
5Fint!  Świetnie!
6God dag!  Dzień dobry
7God kveld!  Dobry wieczór!

Uwaga: więcej słów zobaczysz w pełnej lekcji

Notatki   

Witam wszystkich, którzy chcą łatwo i szybko nauczyć się języka norweskiego.

Nazywam się Emma. Jestem Waszą nauczycielką języka norweskiego. Jest mi niezmiernie miło Was poznać!

Razem z moim kolegą Norwegiem, Janem, nauczę Was ładnego i poprawnego języka norweskiego! Oto życzliwie nastawiony Jan wita się z nami po norwesku:

  • -   God dag!

Jan przywitał się z nami mówiąc „Dzień dobry”. Możecie być pewni, że już niedługo, a raczej, już po zakończeniu tej lekcji będziecie umieli nie tylko się przywitać, ale i zamienić kilka słów po norwesku! Myślicie, jak świetnie? Tak! Nauka języka norweskiego z mojnorweski.pl jest wesoła i łatwa.

My, Emma i Jan, będziemy Wam towarzyszyć zawsze i wszędzie , jak tylko zdecydujecie się poświęcić czas na lekcje – nieważne, czy będziecie pili kawę w kawiarence, czy utkniecie w korku w drodze do pracy, na studia, czy będziecie biegali rano, a być może będziecie sobie wygodnie leżeli na tapczanie.

Na stronie internetowej mojnorweski.pl znajdziecie cały niezbędny materiał: lekcje języka norweskiego, nagrania audio, słowniczek i podstawowe zasady gramatyki. Jesteśmy pewni, że lekcje mojnorweski.pl spodobają Wam się – to jest naprawdę świetny sposób, by nauczyć się norweskiego!


Rozpocznijmy lekcję pierwszą. Na początku opowiem kilka ważniejszych faktów o tym państwie słynącym z przepięknej przyrody – o Norwegii i języku norweskim. Otóż Norwegia to po norwesku   Norge, powtórzmy to słowo razem z Janem:

Norge jest państwem Europy Północnej, którego terytorium obejmuje zachodnią część Półwyspu Skandynawskiego, zamieszkanego przez 4,9 milionów mieszkańców. To – Monarchia konstytucyjna, dlatego trafniej jest mówić Królestwo Norwegii, po norwesku   Kongeriket Norge.

Etymologowie wiele dyskutują na temat pochodzenia nazwy Norge, jednak większość z nich twierdzi, że pochodzi ona z północnej grupy języków germańskich i oznacza „drogę północną“. Język norweski to norsk, powtórzmy wszyscy razem z Janem.

Norsk, język norweski należy do grupy języków zachodnioskandynawskich, która jest odgałęzieniem rodziny języków północnogermańskich. Brzmi skomplikowanie?  To znaczy, że jeżeli uczyliście się, na przykład, języka niemieckiego, nauka norweskiego będzie jeszcze prostsza.

W Norwegii istnieją dwie oficjalne pisemne formy języka norweskiego. Jedna z nich jest nazywana bokmål (wymawiamy [ ' bu: k mo: l ]), a druga – nynorsk (wymawiamy – [ ' ny: no sz k ] ). .

Ciekawe jest to, że nauczywszy się jednego z tych wariantów, w miarę łatwo można zrozumieć i ten drugi, chociaż istnieją między nimi pewne różnice . My będziemy się uczyli wariantu bukmol   Bokmål, ponieważ jest on zdecydowanie bardziej popularny w Norwegii, w tym języku są pisane słowniki, podręczniki, inne środki nauczania. No i jeszcze jeden ciekawy fakt o języku norweskim: Norwegowie rozmawiają w wielu dialektach i bardzo się tym szczycą!

Ja już się nie mogę doczekać i wierzę, że Wy również; zacznijmy uczyć się norweskiego!

Dzisiaj zapoznamy się z podstawowymi zwrotami powitania i pożegnania. Gdy będziemy uczyć się nowych wyrazów bądź zwrotów, zawsze będę prosiła Jana, aby wypowiedział je po norwesku. Wy z kolei powtórzycie je kilka razy.

Test   


Sprawdź swoją wiedzę!

Do pogłębienia wiedzy przeznaczony jest test składający się z 10 pytań. Czasami jest kilka prawidłowych odpowiedzi, dlatego trzeba być uważnym.

Pliki do pobrania   

Kup lekcję i następnie będzie można ją pobrać.


Kup lekcje