Dziesiąta lekcja

Kontynuujemy temat lekcji szóstej - przysłówki: szybko, pięknie, wczęśnie itd.

lekcja jezyka norweskiego

Czas trwania dziesiątej lekcji języka norweskiego – 31 minuta. Podczas lekcji omówimy przysłówki i grupy przysłówkowe: tidsadverb – przysłówki czasu, stedsadverb – przysłówki miejsca, måtesadverb – przysłówki sposobu i gradsadverb (en grad – stopień) – przysłówki stopnia, a także, nauczymy się użycia przysłówka w zdaniu. W Fakta om Norge – sport w Norwegii, a dokładniej - piłka nożna.

Materiał dźwiękowy   

Darmowa część lekcji - 5 minut. Cała lekcja - 31 minuta.


Pobierz materiał audio w formacie mp3

Materiał wideo   

video not available

Pliki do pobrania   

Kup lekcję i następnie będzie można ją pobrać.


Kup lekcje

Słownik   

#WordTranslation
1Litt  trochę
2Snart  wkrótce
3Fort  szybko
4Sykler fort  jedzie szybko
5Langsomt  powoli
6Et pent sted  piękne miejsce
7Å skrive pent  pięknie pisać

Uwaga: więcej słów zobaczysz w pełnej lekcji

Notatki   

  • - God dag, alle sammen! God dag!

Jak się macie? Hvordan går det med dere? Fint? Dzisiaj z Wami lekcje kursu języka norweskiego mojnorweski.pl – już po raz dziesiąty. Leksjon nummer ti. My z Janem i Lizą jedziemy rowerami! Vi sykler! Bawimy się świetnie! Det er fint vær. – Jest dobra pogoda.

A co robicie wy? Też jedziecie? A może biegniecie? Jaka pogoda jest dzisiaj u Was?

Nieważne, jaka pogoda, najważniejsze, że nastrój Wam dopisuje i że jesteście razem z lekcjami języka norweskiego mojnorweski.pl :) My uczymy Was ładnego i poprawnego języka norweskiego! Odprężcie się i posłuchajcie, o czym będzie lekcja dziesiąta.

Omal nie zapomniałam, przywitajmy się z naszymi pomocnikami – Janem i Lizą. Prawdę mówiąc, oni tak szybko pojechali rowerami, że chyba nawet nie słyszeli powitania.

De sykler fort.
Liza i Jan jadą szybko rowerami.
  Veldig fort
bardzo szybko

Jak jadą?   Fort – szybko. A oto nowy temat naszej dzisiejszej lekcji – przysłówki, po norwesku – adverb. Przysłówki najczęściej występują przy czasowniku i go określają (na przykład, jadą szybko).

O nich – ikke, aldri, alltid, altså i innych mówiliśmy już podczas siódmej lekcji. Dzisiaj kontynuujemy.

Pamiętacie, mówiliśmy o przymiotnikach – vakker, pen, god, liten? Tak, one wzbogacają naszą mowę. Zwróćmy uwagę, że przymiotniki określają rzeczownik. Tym czasem przysłówki - adverb - najczęściej określają czasownik.

Sykler fort
jadą szybko

Przysłówki określają czasownik. Oto, już widzę Jana i Lizę, oni stoją na przydrożu i odpoczywają. Zaczekajcie, zaczekajcie na mnie! Zwalniam i witam się z nimi:

  • - Hei, Lisa og Jan, dere sykler fort! – Witajcie, Lizo i Janie, wy jedziecie szybko rowerami!
  • - Hei, Ema, ja, vi sykler fort! Men du sykler langsomt! - Cześć, Emma, tak, my jedziemy szykbo rowerami. A ty jedziesz powoli!
  • - Hei, Ema, ja, vi sykler veldig fort! Det er veldig morsomt! - Cześć, Emma, tak, my jedziemy szybko rowerami! To – bardzo zabawne!

Test   


Sprawdź swoją wiedzę!

Do pogłębienia wiedzy przeznaczony jest test składający się z 10 pytań. Czasami jest kilka prawidłowych odpowiedzi, dlatego trzeba być uważnym.

Pliki do pobrania   

Kup lekcję i następnie będzie można ją pobrać.


Kup lekcje